This site was last modified on 08/05/2017 at 10:14.

  Diocese of Lismore Sport Website Main Aims

  

~ ANNOUNCEMENTS ~


WET WEATHER CANCELLATIONS/POSTPONEMENTS

Go to the Wet Weather/Cancellations link on the left hand menu

 

Term 2 2017

Primary

Polding Primary Winter Sports Trials 

Friday 28th April at Lithgow - hockey and Bathurst - netball, rugby league and football (soccer) backup date (Friday 5th May)

Diocesan Rugby Union Trials

Tuesday  16th May at Grafton ( date to be confirmed) backup Monday 30th May.     

Diocesan Cross Country 

Zone nominations close for Diocesan Cross Country Thursday 11th May 

Diocesan Cross Country Wednesday 31st May at Bowraville backup date (Tuesday 6th June)

Polding Touch Football Trials 

Friday 2nd June at Port Macquarie. backup date (Friday 9th June )

Diocesan Rugby Union Gala Day 

Wednesday  7th June at Lismore Coffs Harbour. backup day (Wednesday 14th June)

Polding Cross Country 

Friday 16th June at Eastern Creek,Sydney.  

Polding Softball Trials

Friday 23rd June at Newcastle (Mayfield). backup (Wednesday 28th June)           

Polding Rugby Union Trials

Monday 26th June at Forbes. backup date (Monday 24th July)     

 

     

Secondary

Diocesan Secondary Touch Football Championships                                                                                         Friday 28th April at Port Macquarie       backup date Tuesday 2nd May.

Northern Selection  Rugby League Trials                                                                            Wednesday 3rd May (training Tuesday 2nd May) at Smithtown   

Diocesan Secondary Tennis Championships                                                                                                 Thursday 4th May at Tweed Heads    backup 17th May

Diocesan Secondary Cross Country                                                                                                              Tuesday 16th May at McAuley College, Grafton    backup date Thursday 25th May

CCC Touch Football Championships                                                                                    Wednesday 24th May at Dubbo    back up 14th June

CCC Football (soccer) Selections                                                                                                                  Tuesday 30th & Wednesday 31st May at Glenwood, Sydney.

Diocesan Secondary South opens and Norths open Football final                                       28th June    backup date Thursday 20th July           

CCC Cross Country                                                                                                                                       Friday 16th June at Eastern Creek, Sydney.

Diocesan Junior Football (soccer) Gala Day                                                                                                      Monday 19th June at Coffs Harbour     backup day Wednesday 19th July               

                             

                              

  •  


 

 2017 Blue Awards

 The New South Wales Combined Catholic Colleges Sports Association 20th Blue Award Presentation was held at St Paul’s Catholic College, Manly on Monday 6th February 2017.

 

These awards recognise the excellence of secondary students in sports.

 

In 2016 over 180 students from Catholic secondary schools gained selection in NSW All Schools teams and over 28 gained selection in Australian teams.

 

Tom Berryman from Mackillop Catholic College in Port Macquarie received a Blue Award for outstanding achievements in swimming in 2016.

 

Kate Wilson, Mt St Patrick’s Catholic College, Murwillumbah and Paige Leonhardt from St Joseph’s Regional College, Port Macquarie who both represented Australia in swimming at the 2016 Rio Paralympic Games were recognised for their outstanding achievements in sport in 2016.

 

 

2017 Polding Summer Sports Trials

 

Polding Summer Sports (cricket, basketball and tennis) trials were weld in Newcastle on Friday 10th February 2017.  Congratulations to the 11 students from Lismore Diocese selected in Polding teams.

 

  • Cricket (girls)

   Ava King (Kempsey), Chelsea Hackenberg (Kempsey), Mia Viel (Skennars Head), Samantha Brenton  (Kempsey) and Stephanie Rose (Coffs Harbour)

  • Cricket (boys)

   Ra-Koia Smith (Murwillumbah)

  • Tennis (boys)

   Caspian Tuckwell (Mullumbimby)

  • Basketball (girls)

   Isla Juffermans (Sawtell), Olivia Peel (Coffs Harbour)

  • Basketball (boys)

   Jake Crawford (Port Macquarie), Xavier Proud (Port Macquarie)

 

 

2016 Awards

Congratulations to Robert Ellison, who received a Special Service Award at the 19th Blues Awards in Sydney on Monday 8th February for his outstanding and long contribution to sport in the Lismore Diocese. Congratulations to Robert Ellison, who received a Special Service Award at the 19th Blues Awards in Sydney on Monday 8th February for his outstanding and long contribution to sport in the Lismore Diocese. 

The New South Wales Combined Catholic Colleges Sports Association 19th Blue Award Presentation was held at St Patrick's College, Sutherland on Monday 8th February. These awards recognise the excellence of secondary students in sport. 2015 saw over 140 students from Catholic secondary schools gaining selection in NSW All schools and over 20 going selection in Australian teams.

The following four students from Lismore Diocese received the Blues Award for outstanding achievements in their chosen sport in 2015; Maximillian Dostine (St John's College, Woodlawn) for Water Polo, Courtney Linton (St John's College, Woodlawn) for Athletics, Daniel Boardman (Xavier Catholic College, Skennars Head) for Rugby Union, Samuel Lewis (MacKillop College, Port Macquarie) for Triathalon and Jackson Jubelin (MacKillop College, Port Macquarie) for Golf.

Polding Summer Sports (cricket, softball, tennis and basketball) trials were held in Lismore on Friday 5th February. Congratulations to the 22 students from Lismore Diocese selected in Polding teams.

 

  • Cricket (Boys)
    Cooper Mulcahy (Kyogle), Dylan Mann (Macksville), Will Jenkins (Skennars Head).

  • Cricket (Girls)
    Ava King (Kempsey), Mia Viel (Skennars Head), Samantha Brenton (Kempsey).

  • Tennis
    Connor Hennessey (Coffs Harbour).

  • Softball (Boys)
    Alec Robinson (Woodburn), Benjamin Langler (Coffs Harbour), Liam Weekes (South Lismore).   

  • Girls Softball (Girls)
    Ava Dixon (Sawtell), Deanna Watkins (Coffs Harbour), Gabrielle Kolic-Clarke (Coffs Harbour).

  • Basketball (Boys)
    Caleb Prior (Port Macquarie), Hamish Anderson (Sawtell), Jackson Ware (Lismore), Logan Myers (Port Macquarie).

  • Basketball (Girls)
    Centaine O'Carroll (Coffs Harbour), Isla Juffermans (Sawtell), Lilli-Yana Moody (Sawtell), Trinity Kachel (Coffs Harbour).