Rugby League News & Updates

CCC RUGBY LEAGUE SELECTION TRIALS UNDER 16 GIRLS  16TH/17TH  AUGUST  AT SYDNEY 2022.

Congratulations to Tess McWilliams (MacKillop College, Port Macquarie ) who was selected for the inaugural under 16 NSWCCC Girls under 16 rugby league team following trials in Sydney on the 16th and 17th August this year.


NORTHERN RUGBY LEAGUE SELECTION TRIALS (UNDER 16 GIRLS, UNDER 18 BOYS & UNDER 15 BOYS)    AT TAMWORTH 2022.

Lismore Diocese Students selected in the – NORTHERN COUNTRY CATHOLIC COLLEGES SQUADS are: 

15 Years Rugby League  Representative Squad 2022

 Taj Bednall – St John’s College Woodlawn 
 Jett Hanson – Mackillop College Port Macquarie 
 Jackson Roberts – St Joseph’s Regional Port Macquarie 
 Jimmy McCombie – St John’s College Woodlawn  
 Noah Vakararawa – St John’s College Woodlawn  
 Luke Barnett – Trinity College Lismore 
 Beau Chegwidden – Mackillop College Port Macquarie 
 Cooper Lorger – Mackillop College Port Macquarie 
 Jett Flatley – Xavier College Skennars Head
 Kai Saric – Xavier College Skennars Head 

18 Years Rugby League  Representative Squad 2022 
Logan Lacey – John Paul College Coffs Harbour 
Jackson Kempshall – St John’s College Woodlawn 
Max Liles – St Joseph’s Banora Point
Hudson Harmer – Mackillop College Port Macquarie 
George Campbell – St John’s College Woodlawn  
Harry Baker – St John’s College Woodlawn  
Josh Power – Mackillop College Port Macquarie 
Lachlan Misfud – John Paul College Coffs Harbour 
Kye Cooper – St John’s College Woodlawn  
Will Bates – St John’s College Woodlawn  

16 Years Girls Rugby League Representative Squad 2022
Briana Anderson – Mackillop College Port Macquarie
Rhiannon Slater – St Joseph’s Regional Port Macquarie
Sharni Graham – St Joseph’s Regional Port Macquarie
Tess Williams – Mackillop College Port Macquarie


LISMORE  OPENS & UNDER 15 BOYS, AND UNDER 16 GIRLS SQUADS TO ATTEND NORTHERN COUNTRY CATHOLIC COLLEGES RUGBY LEAGUE SELECTION TRIALS – AT TAMWORTH 2022

The following students were selected to attend Northern Country trials at Tamworth, following Lismore Diocesan selection trials at Xavier College, Ballina. 

Lismore / Armidale 18 YEARS TEAM 
1) Logan Lacey St John Paul College Coffs Harbour
2) Zac Walters O’Connor College Armidale
3) Luke Calthorpe St Paul’s College  Kempsey
4) Bill Butlin Newman Technical College Port Macquarie
5) Jackson Kempshall St John’s College Woodlawn
6) Max Liles St Joseph’s Banora Point
7) Ethan Tombs MacKillop College Port Macquarie
8) George Campbell St John’s College Woodlawn
9) Hudson Harmer. MacKillop College Port Macquarie
10) Sebastion Lawler McCarthy College Tamworth
11) Harry Baker St John’s College Woodlawn
12) Josh Power MacKillop College Port Macquarie
13) Kye Cooper St John’s College Woodlawn
14) Josh Buttenshaw St John’s College Woodlawn
15) Noah Waldock Xavier College Skenners Head
16) Logan Dalli O’Connor College Armidale
17) Lachlan Mifsud John Paul College Coffs Harbour
18) Will Bates St John’s College Woodlawn
19) Ben Geary Newman Technical College Port Macquarie

Lismore / Armidale 15 YEARS TEAM
1) Adam Davis McCarthy Tamworth
2) Kai Seric Xavier College Skenners Head
3) Jett Hanson Mackillop College Port Macquarie
4) Jackson Roberts St Joseph’s Regional Port Macquarie
5) Tom Welman St John’s College Woodlawn
6) Kyron Nipperess McAuley College Grafton
7) Jimmy McCombie St John’s College Woodlawn
8) Timothy Broderick Mackillop College Port Macquarie
9) Cooper Lorger Mackillop College Port Macquarie
10) Martin Fisher St Joseph’s Regional Port Macquarie
11) Luke Barnett Trinity Lismore
12) Noah Vakarara St John’s College Woodlawn
13) Bean Chegwidden Mackillop College Port Macquarie
14) Isaac Lewis St Joseph’s Regional Port Macquarie
15) Jett Flatley Xavier College Skenners Head
16) Taj Bednall St John’s College Woodlawn
17) Elliott Farrell St John’s College Woodlawn
18) Cooper Moore John Paul College Coffs Harbour
19) Hudson Farrell St John’s College Woodlawn

Lismore GIRLS 16 Years to attend Northern Selection trials at Tamworth
Briana Anderson – Mackillop College Port Macquarie
Rhiannon Slater – St Joseph’s Regional Port Macquarie
Sharni Graham – St Joseph’s Regional Port Macquarie
Tess Williams – Mackillop College Port Macquarie


LISMORE  OPENS & UNDER 15S  SQUADS TO ATTEND NORTHERN COUNTRY CATHOLIC COLLEGES RUGBY LEAGUE SELECTION TRIALS – 24TH MARCH  2021 AT SMITHTOWN

Results

OPENS: Rueban Moyle, Blake Forder, Harry Sivewright, Reshawn Brown, Kacy Rose, Jack Field, Joe Lewis, Khyan Weir, Jye Davis, Ryan Maloney, Henry Lee, Harry  Baker,  Tye-Jesse Brabant, Lennox Rowe, Corey Lewis, Kye Cooper, Sam Tougher-Wells, Thomas Wilmont, Jack Elmore.
 
UNDER 15’s: Logan Lacey, Jackson Bennett, Will Rosenbaum, Sam Watts, Branden Laing, Jonah Versus, Ethan Tombs, Kaden Vonbun, Jimmy McCombie, Harrison Nevi, Flynn Johnson, Charlie Strong, Lachlan Thompson, Kayden Jones-Moore, Noah Waldock, Jackson Roberts, Ashley Watts, Ethan Clarke.

Northern Country Catholic Colleges Rugby League Selection Trials – 3 April 2019 Smithtown

The following students from the Lismore Diocese were selected in the Representative Squad for 2019:

15 Years

  1. Kye Cooper – St John’s College, Woodlawn
  2. Blake Forder – St Joseph’s College, Banora Point
  3. Jedd Pratt – MacKillop College, Port Macquarie
  4. Patrick Gray – Mount St Patrick College, Murwillumbah
  5. Blake Steep – St Joseph’s Regional College, Port Macquarie
  6. Ryan Moloney – St Joseph’s Regional College, Port Macquarie

18 Years

  1. Kaine Parkinson – St Paul’s College, Kempsey
  2. Josh Dwyer – St Joseph’s Regional College, Port Macquarie
  3. Simon Pratt – St John’s, Woodlawn
  4. Kolbi Wood – Trinity Catholic College, Lismore
  5. Mitchell Evans – MacKillop College, Port Macquarie
  6. Bailey Morgan – John Paul College, Coffs Harbour
  7. Casey Morgan – Newman Senior Technical College, Port Macquarie

 


Northern Rugby League Selection Trials at Smithtown 2017

Opens Teams (PDF) Under 15’s Teams